Skip to content

Belgium's Tinne Gilis

El Gouna International: Day Two Preview & How To Watch Live

The El Gouna International continues into day two today, with the seeded players making their bows at the Platinum level, with 32 matches being played at the Squash Complex El Gouna once again.

You can keep up with the live scores here.

You can also follow updates from the event on our social channels: Twitter, Facebook, Instagram, TikTok and YouTube channels.

The action starts at 12:00 (GMT+2), with the likes of USA’s World No.4 Amanda Sobhy taking on Belgium’s World No.13 Tinne Gilis and an all-Egyptian contest between World No.8 Rowan Elaraby and former World No.3 Nour El Tayeb.

World No.1s Nouran Gohar and Paul Coll with both get their El Gouna campaigns underway on the second day. ‘The Terminator’ takes on Canadian No.1 Hollie Naughton, while the Kiwi faces Egypt’s Mazen Hesham. Later on in the day, both World Champions will also be in action, with Nour El Sherbini and Ali Farag playing in the final two matches of the day on Court 1.

Here are the schedules for the opening day of the 2022 El Gouna International.

Court 1
12:00 Tinne Gilis (BEL) v [4] Amanda Sobhy (USA)
12:45 Cesar Salazar (MEX) v [3] Mohamed ElShorbagy (EGY)
13:30 [1] Nouran Gohar (EGY) v Hollie Naughton (CAN)
14:15 [1] Paul Coll (NZL) v Mazen Hesham (EGY)
16:00 [3] Hania El Hammamy (EGY) v Hana Ramadan (EGY)
16:45 [4] Mostafa Asal (EGY) v Moustafa El Sirty (EGY)
18:00 Mariam Metwally (EGY) v [2] Nour El Sherbini (EGY)
18:45 Adrian Waller (ENG) v [2] Ali Farag (EGY)

You can watch all the action from Court 1 here.

Court 2
12:00 Sabrina Sobhy (USA) v Nada Abbas (EGY)
12:45 Borja Golan (ESP) v Miguel Rodriguez (COL)
13:30 Zeina Mickawy (EGY) v Aifa Azman (MAS)
14:15 Nicolas Mueller (SUI) v Todd Harrity (USA)
16:00 Rachel Arnold (MAS) v Danielle Letourneau (CAN)
16:45 Joel Makin (WAL) v Sebastien Bonmalais (FRA)
18:00 Lucy Turmel (ENG) v Nele Gilis (BEL)
18:45 Raphael Kandra (GER) v Youssef Ibrahim (EGY)

You can watch all the action from Court 2 here.

Court 3
12:00 [8] Rowan Elaraby (EGY) v Nour El Tayeb (EGY)
12:45 [8] Fares Dessouky (EGY) v Eain Yow Ng (MAS)
13:30 Ka Yi Lee (HKG) v [6] Sarah-Jane Perry (ENG)
14:15 George Parker (ENG) v [6] Tarek Momen (EGY)
16:00 Sana Ibrahim (EGY) v [5] Joelle King (NZL)
16:45 Youssef Soliman (EGY) v [5] Diego Elias (PER)
18:00 [7] Salma Hany (EGY) v Sivasangari Subramaniam (MAS)
18:45 [7] Marwan ElShorbagy (EGY) v Greg Lobban (SCO)

You can watch all the action from Court 3 here.

Court 4
12:00 Georgina Kennedy (ENG) v Alexandra Fuller (RSA)
12:45 Baptiste Masotti (FRA) v Patrick Rooney (ENG)
13:30 Lisa Aitken (SCO) v Emily Whitlock (WAL)
14:15 Saurav Ghosal (IND) v [WC] Aly Abou Eleinen (EGY)
16:00 Nadine Shahin (EGY) v Olivia Fiechter (USA)
16:45 Mohamed ElSherbini (EGY) v Gregoire Marche (FRA)
18:00 Olivia Clyne (USA) v Donna Lobban (AUS)
18:45 Mahesh Mangaonkar (IND) v Lucas Serme (FRA)

You can watch all the action from Court 4 here.

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour