Skip to content

Mayar Hany in action at the 2017 Tournament of Champions

Weekend RoundUp: Hany Claims PSA Women’s Squash Week Title

Egypt’s World No.32 Mayar Hany defeated England’s top seed Fiona Moverley in the final of the Calgary CFO Consulting Services PSA Women’s Squash Week over the weekend as she lifted the PSA W15 title.

Hany – who had not won a title since the Seattle Open in 2016 – only dropped one game during the tournament as she saw off World No.25 Moverley by an 11-9, 17-15, 11-8 scoreline to secure her biggest PSA title win.

Elsewhere, Kuwait’s World No.146 Abdullah Al Muzayen and Australia’s World No.69 Christine Nunn captured the men’s and women’s Malaysian Squash Tour VI titles, respectively.

Qualifier Al Muzayen stormed the field as he knocked out top seed Ivan Yuen in the semi-finals before coming from 2-1 down in the final to defeat number two seed Australia’s Rex Hedrick – who is ranked almost 80 places above him in the World Rankings – 11-8, 8-11, 3-11, 11-8, 11-4 to claim his third successive title.

Meanwhile, Nunn secured her second successive title – after winning the Brisbane City Squash Sandgate Squash MS Open trophy last week – as she defeated Egypt’s Hana Moataz 3-1 in the final of the women’s event.

At the TRAC Oil & Gas North of Scotland Open, it was an all English affair as George Parker and Lucy Turmel claimed the men’s and women’s titles, respectively.

World No.63 Parker defeated Belgium’s Jan Van Den Herrewegen in straight-games to clinch his sixth PSA World Tour title.

Meanwhile, World No.66 Turmel secured her second PSA World tour title as she defeated compatriot Kace Bartley in straight-games in the final of the PSA W5 event.

At the Carter Classic England’s World No.80 Charles Sharpes won his first title since the 2016 London Open as he defeated Argentina’s World No.83 Robertino Pezzota 3-2 in the final.

Finally, in Hong Kong at the Contrex Challenge Cup, Spain’s Carlos Cornes Ribadas and Hong Kong’s Vanessa Chu reigned victorious as they lifted the PSA M5 and W5 titles, respectively.

World No.122 Ribadas saw off Hong Kong’s Yeung Ho Wai in straight-games as he put the qualifier to the sword in the final, winning 11-3, 11-5, 11-3 in 30 minutes. Meanwhile in the women’s event, number two seed Chu defeated top seed and compatriot Ho Tze-Lok in straight-games to win 11-9, 11-8, 13-11 and win her first title since the Mackay Open in 2015.

Results
Malaysian Squash Tour VI
Men’s Round One
[1] Ivan Yuen (MAS) bt [Q] Alireza Shameli (IRI) 3-1: 11-1, 4-11, 11-5, 11-6 (43m)
[Q] Abdullah Al Muzayen (KUW) bt [7] Shehab Essam (EGY) 3-1: 7-11, 11-6, 11-4, 11-7 (43m)
Sanjay Singh (MAS) bt [3] Ramit Tandon (IND) 3-1: 11-8, 1-11, 11-9, 11-5 (43m)
[5] Ammar Altamimi (KUW) bt [Q] Navid Maleksabet (IRI) 3-1: 11-4, 3-11, 11-2, 11-4 (30m)
[8] Addeen Idrakie (MAS) bt Sajad Zareian Jahromi (IRI) 3-2: 11-9, 9-11, 11-2, 10-12, 11-4 (61m)
Tayyab Aslam (PAK) bt [4] Mohd Syafiq Kamal (MAS) 3-0: 11-9, 11-8, 11-8 (55m)
[6] Chi Him Wong (HKG) bt [Q] Darren Rahul Pragasam (MAS) 3-2: 9-11, 9-11, 11-8, 11-5, 11-4 (50m)
[2] Rex Hedrick (AUS) bt Asim Khan (PAK) 3-0: 11-1, 9-2 retired (12m)

Women’s Round One
[1] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [WC] Ooi Kah Yan (MAS) 3-0: 11-3, 11-7, 11-6 (23m)3-0
[7] Christine Nunn (AUS) bt [Q] Ainaa Ampandi (MAS) 3-0: 11-1, 11-5, 11-1 (24m)
Ineta Mackevica (LAT) bt [4] Rachel Arnold (MAS) 3-2: 13-11, 7-11, 11-3, 4-11, 11-8 (49m)
[6] Hana Moataz (EGY) bt [Q] Noor Shadira (MAS) 3-0: 11-1, 11-6, 11-3 (20m)
[8] Jessica Turnbull (AUS) bt Aika Azman (MAS) 3-0: 11-1, 11-5, 11-3 (20m)
[3] Satomi Watanabe (JPN) bt [Q] Wen Li Lai (MAS) 3-0: 11-7, 11-4, 11-3 (25m)
[5] Tamika Saxby (AUS) bt Abbie Palmer (NZL) 3-1: 11-8, 11-8, 11-13, 11-9 (38m)
[2] Tong Tsz-Wing (HKG) bt [Q] Aira Azman (MAS) 3-0: 11-7, 11-4, 11-5 (25m)

Men’s Quarter-finals
[1] Ivan Yuen (MAS) bt [8] Addeen Idrakie (MAS) 3-0: 11-5, 11-8, 11-9 (38m)
[Q] Abdullah Al Muzayen (KUW) bt Tayyab Aslam (PAK) 3-1: 11-3, 8-11, 12-10, 11-6 (60m)
[6] Chi Him Wong (HKG) bt Sanjay Singh (MAS) 3-1: 7-11, 11-7, 11-9, 11-3 (44m)
[2] Rex Hedrick (AUS) bt [5] Ammar Altamimi (KUW) 3-0: 13-11, 11-6, 11-7 (35m)

Women’s Quarter-finals
[1] Liu Tsz-Ling (HKG) bt [8] Jessica Turnbull (AUS) 3-0: 11-5, 11-5, 11-4 (24m)
[7] Christine Nunn (AUS) bt [3] Satomi Watanabe (JPN) 3-1: 11-7, 11-3, 11-13, 11-8 (38m)
Ineta Mackevica (LAT) bt [5] Tamika Saxby (AUS) 3-1: 11-9, 10-12, 11-7, 11-5 (45m)
[6] Hana Moataz (EGY) bt [2] Tong Tsz-Wing (HKG) 3-0: 11-6, 11-6, 11-8 (28m)

Men’s Semi-finals
[Q] Abdullah Al Muzayen (KUW) bt [1] Ivan Yuen (MAS) 3-1: 11-8, 8-11, 11-6, 11-9 (54m)
[2] Rex Hedrick (AUS) bt [6] Chi Him Wong (HKG) 3-0: 11-7, 11-7, 11-7 (37m)

Women’s Semi-finals
[7] Christine Nunn (AUS) bt [1] Liu Tsz-Ling (HKG) 3-0: 11-8, 11-4, 11-8 (26m)
[6] Hana Moataz (EGY) bt Ineta Mackevica (LAT) 3-2: 9-11, 7-11, 11-6, 12-10, 11-5 (46m)

Men’s Final
[Q] Abdullah Al Muzayen (KUW) bt [2] Rex Hedrick (AUS) 3-2: 11-8, 8-11, 3-11, 11-8, 11-4 (59m)
Women’s Final
[7] Christine Nunn (AUS) bt [6] Hana Moataz (EGY) 3-1: 11-5, 11-6, 6-11, 11-9 (41m)

TRAC Oil & Gas North of Scotland Open
Men’s Round One
[5] Jaymie Haycocks (ENG) bt Aqeel Rehman (AUT) 3-0: 11-5, 11-2, 11-7 (31m)
[6] Mohammad Alsarraj (JOR) bt [Q] Mark Fuller (ENG) 3-1: 5-11, 13-11, 11-9, 11-9 (49m)
[3] George Parker (ENG) bt [WC] Chris Leiper (SCO) 3-0: 11-7, 11-5, 11-1 (32m)
[2] Peter Creed (WAL) bt Martin Svec (CZE) 3-0: 11-7, 11-2, 11-8 (25m)
[1] Joshua Masters (ENG) bt [Q] Rory Stewart (SCO) 3-0: 11-7, 11-5, 11-0 (22m)
[Q] Brian Byrne (IRL) bt [7] Patrick Rooney (ENG) 3-1: 12-10, 7-11, 11-6, 11-9 (49m
[4] Jan Van Den Herrewegen (BEL) bt Daniel Mekbib (CZE) 3-2: 8-11, 11-5, 10-12, 11-4, 11-7 (58m)
[8] Kristian Frost (DEN) bt [Q] Connor Sheen (ENG) 3-0: 11-1, 11-3, 11-7 (29m)

Women’s Round One
[1] Lisa Aitken (SCO) bt Victoria Temple-Murray (ENG) 3-0: 11-6, 11-3, 11-5 (22m)
[7] Riina Koskinen (FIN) bt [WC] Pilar Etchechoury (ARG) 3-1: 10-12, 11-8, 11-4, 11-9 (36m)
[4] Cristina Gomez (ESP) bt [Q] Celine Walser (SUI) 3-0: 11-6, 15-13, 11-9 (25m)
Georgia Adderley (SCO) bt [8] Grace Gear (ENG) 3-0: 11-7, 11-5, 11-7 (23m)
[Q] Cindy Merlo (SUI) bt [6] Colette Sultana (MLT) 3-0: 11-4, 11-6, 11-4 (18m)
[3] Kace Bartley (ENG) bt [Q] Alicia Mead (ENG) 3-2: 9-11, 11-6, 9-11, 11-9, 11-6 (42m)
[5] Sachika Ingale (IND) bt Elspeth Young (SCO) 3-1: 11-6, 11-6, 9-11, 11-9 (34m)
[2] Lucy Turmel (ENG) bt [Q] Amy Jones (ENG) 3-0: 11-9, 11-9, 11-6 (29m)

Men’s Quarter-finals
[3] George Parker (ENG) bt [Q] Brian Byrne (IRL) 3-0: 11-3, 4-11, 11-9, 11-4 (28m)
[8] Kristian Frost (DEN) bt [2] Peter Creed (WAL) 3-2: 11-7, 11-7, 8-11, 5-11, 11-4 (83m)
[1] Joshua Masters (ENG) bt [5] Jaymie Haycocks (ENG) 3-0: 11-4, 11-6, 11-7 (41m)
[4] Jan Van Den Herrewegen (BEL) bt [6] Mohammad Alsarraj (JOR) 3-0: 11-3, 12-10, 11-8 (51m)

Women’s Quarter-finals
[1] Lisa Aitken (SCO) bt [Q] Cindy Merlo (SUI) 3-0: 11-3, 13-11, 11-7 (28m)
[4] Cristina Gomez (ESP) bt [5] Sachika Ingale (IND) 3-1: 11-9, 11-4, 5-11, 11-6 (33m)
[3] Kace Bartley (ENG) bt [7] Riina Koskinen (FIN) 3-1: 7-11, 11-3, 11-7, 11-5 (28m)
[2] Lucy Turmel (ENG) bt Georgia Adderley (SCO) 3-1: 11-8, 8-11, 11-8, 11-6 (57m)

Men’s Semi-finals
[3] George Parker (ENG) bt [1] Joshua Masters (ENG) 3-0: 11-6, 11-4, 11-7 (38m)
[4] Jan Van Den Herrewegen (BEL) bt [8] Kristian Frost (DEN) 3-2: 9-11, 11-9, 11-9, 10-12, 11-9 (87m)

Women’s Semi-finals
[3] Kace Bartley (ENG) bt [1] Lisa Aitken (SCO) 3-2: 11-8, 11-6, 1-11, 7-11, 11-8 (48m)
[2] Lucy Turmel (ENG) bt [4] Cristina Gomez (ESP) 3-0: 12-10, 11-8, 11-7 (38m)

Men’s Final
[3] George Parker (ENG) bt [4] Jan Van Den Herrewegen (BEL) 3-0: 11-8, 11-3, 11-4 (38m)
Women’s Final
[2] Lucy Turmel (ENG) bt [3] Kace Bartley (ENG) 3-0: 11-8, 11-8, 11-8 (34m)

Calgary CFO Consulting Services PSA Women’s Squash Week
Round one
[3] Rachael Grinham (AUS) bt Menna Hamed (EGY) 3-0: 11-7, 11-6, 11-6 (31m)
[7] Danielle Letourneau (CAN) bt [Q] Anna Kimberley (ENG) 3-0: 11-9, 11-4, 11-8 (28m)
[6] Amanda Landers-Murphy (NZL) bt [Q] Nouran El Torky (EGY) 3-0: 11-3, 11-3, 11-6 (21m)
[1] Fiona Moverley (ENG) bt [Q] Milnay Louw (RSA) 3-0: 11-8, 11-4, 11-6 (21m)
[4] Mayar Hany (EGY) bt Catalina Pelaez (COL) 3-0: 11-5, 11-5, 11-7 (26m)
[5] Nadine Shahin (EGY) bt [Q] Diana Garcia (MEX) 3-0: 11-4, 11-8, 11-8 (32m)
[2] Jenny Duncalf (ENG) bt Alexandra Fuller (RSA) 3-2: 4-11, 7-11, 11-6, 11-8, 11-4 (47m)
[8] Nikki Todd (CAN) bt [WC] Maria Toorpakai Wazir (PAK) 3-0: 11-8, 11-3, 11-1 (18m)

Quarter-finals
[3] Rachael Grinham (AUS) bt [7] Danielle Letourneau (CAN) 3-2: 11-8, 9-11, 9-11, 11-8, 11-8 (50m)
[1] Fiona Moverley (ENG) bt [6] Amanda Landers-Murphy (NZL) 3-0: 11-5, 11-9, 11-7 (29m)
[4] Mayar Hany (EGY) bt [5] Nadine Shahin (EGY) 3-1: 9-11, 11-5, 14-12, 11-9 (48m)
[2] Jenny Duncalf (ENG) bt [8] Nikki Todd (CAN) 3-1: 9-11, 11-3, 11-8, 11-9 (37m)

Semi-finals
[1] Fiona Moverley (ENG) bt [3] Rachael Grinham (AUS) 3-0: 12-10, 11-7, 11-9 (32m)
[4] Mayar Hany (EGY) bt [2] Jenny Duncalf (ENG) 3-0: 11-9, 11-3, 11-4 (27m)

Final
[4] Mayar Hany (EGY) bt [1] Fiona Moverley (ENG) 3-0: 11-9, 17-15, 11-8 (45m)

Contrex Challenge Cup

Men’s Round One
[1] Rui Soares (POR) bt [Q] Chung Yat Long (HKG) 3-0: 11-3, 11-4, 11-5 (22m)
[3] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt [Q] Harley Lam (HKG) 3-1: 11-7, 11-5, 5-11, 11-4 (45m)
[4] Tang Ming Hong (HKG) bt Jean-Pierre Brits (RSA) 3-2: 10-12, 11-8, 11-7, 10-12, 11-1 (63m)
[2] Tsz Kwan Lau (HKG) bt [WC] Matthew Lai (HKG) 3-1: 10-12, 11-6, 11-5, 11-4 (31m)
[8] Robert Andrew Garcia (PHI) bt Adrian Leanza (USA) 3-0: 11-7, 11-8, 16-14 (45m)
[7] Tess Jutte (NED) bt [Q] David Pelino (PHI) 3-0: 11-5, 11-8, 11-8 (35m)
[Q] Yeung Ho Wai (HKG) bt [5] Henry Leung (HKG) 3-0: 11-6, 15-13, 11-0 (45m)
[6] Chris Lo (HKG) bt [Q] Guhan Senthilkumar (IND) 3-0: 14-12, 11-8, 11-9 (35m)

Women’s Round One
[1] Ho Tze-Lok (HKG) bt Min Gyeong (KOR) 3-0: 11-5, 11-7, 11-3 (23m)
[4] Jemyca Aribado (PHI) bt [Q] Salma Youssef (EGY) 3-2: 8-11, 3-11, 11-8, 11-4, 11-8 (48m)
[3] Lee Ka Yi (HKG) bt [Q] Aparajitha Balamurukan (IND) 3-2: 11-7, 9-11, 11-3, 13-15, 11-5 (43m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [Q] Fung Ching Hei (HKG) 3-0: 11-7, 11-1, 11-4 (16m)
[WC] Chan Sin Yuk (HKG) bt [6] Liu Kwai Chi (MAC) 3-0: 11-2, 11-3, 11-1 (14m)
[7] Sunayna Kuruvilla (IND) bt Hwayeong Eum (KOR) 3-0: 11-4, 13-11, 11-9 (23m)
[Q] Ho Ka-Wing (HKG) bt [8] Jelena Dutina (SRB) 3-0: 11-5, 11-6, 12-10 (21m)
[5] Nadia Pfister (SUI) bt Au Yeong Wai Yhann (SIN) 3-1: 10-12, 11-7, 11-6, 11-4 (30m)

Men’s Quarter-finals
[1] Rui Soares (POR) bt [8] Robert Andrew Garcia (PHI) 3-1: 11-7, 15-17, 11-7, 11-5 (50m)
[2] Tsz Kwan Lau (HKG) bt [6] Chris Lo (HKG) 3-1: 6-11, 11-9, 11-6, 11-8 (41m)
[3] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt [7] Tess Jutte (NED) 3-0: 11-1, 11-6, 11-5 (18m)
[Q] Yeung Ho Wai (HKG) bt [4] Tang Ming Hong (HKG) 3-0: 12-10, 11-9, 11-9 (69m)

Women’s Quarter-finals
[1] Ho Tze-Lok (HKG) bt [WC] Chan Sin Yuk (HKG) 3-0: 13-11, 11-7, 11-7 (35m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [5] Nadia Pfister (SUI) 3-0: 11-8, 11-7, 13-11 (23m)
[7] Sunayna Kuruvilla (IND) bt [4] Jemyca Aribado (PHI) 3-1: 3-11, 14-12, 11-9, 11-3 (35m)
[3] Lee Ka Yi (HKG) bt [Q] Ho Ka-Wing (HKG) 3-0: 11-7, 11-8, 11-1 (25m)

Men’s Semi-finals
[Q] Yeung Ho Wai (HKG) bt [2] Tsz Kwan Lau (HKG) 3-2: 11-5, 2-11, 11-9, 10-12, 11-4 (74m)
[3] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt [1] Rui Soares (POR) 3-0: 11-3, 11-8, 11-4 (33m)

Women’s Semi-finals
[1] Ho Tze-Lok (HKG) bt [7] Sunayna Kuruvilla (IND) 3-0: 12-10, 11-1, 11-3 (28m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [3] Lee Ka Yi (HKG) 3-0: 11-7, 11-8, 11-7 (25m)

Men’s Final
[3] Carlos Cornes Ribadas (ESP) bt [Q] Yeung Ho Wai (HKG) 3-0: 11-3, 11-5, 11-3 (30m)

Women’s Final
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [1] Ho Tze-Lok (HKG) 3-0: 11-9, 11-8, 13-11 (37m)

The Carter Classic
Round One
[7] Robertino Pezzota (ARG) bt Shahjahan Khan (PAK) 3-1: 11-9, 9-11, 11-8, 11-6 (61m)
[Q] Henrik Mustonen (FIN) bt [1] Christopher Binnie (JAM) 3-0: 12-10, 12-10, 11-7 (34m)
[Q] Mario Yanez (MEX) bt [6] Andrew Schnell (CAN) 3-2: 7-11, 6-11, 11-7, 11-4, 11-9 (71m)
[3] Shawn Delierre (CAN) bt Tristan Eysele (RSA) 3-1: 0-11, 11-9, 11-4, 11-5 (53m)
[8] Ahsan Ayaz (PAK) bt Emyr Evans (WAL) 3-0: 12-10, 11-4, 12-10 (59m)
[4] Nick Sachvie (CAN) bt [Q] Cameron Seth (CAN) 3-1: 11-6, 11-3, 11-13, 11-6 (53m)
[5] Charles Sharpes (ENG) bt [Q] Fernando Magdaleno (MEX) 3-0: 11-8, 11-9, 11-7 (36m)
[2] Vikram Malhotra (IND) bt [WC] Thomas King (CAN) 3-0: 11-6, 11-5, 11-3 (33m)

Quarter-finals
[7] Robertino Pezzota (ARG) bt [Q] Henrik Mustonen (FIN) 3-1: 7-11, 11-2, 11-9, 11-5 (57m)
[3] Shawn Delierre (CAN) bt [Q] Mario Yanez (MEX) 3-1: 8-11, 11-2, 11-8, 15-13 (95m)
[8] Ahsan Ayaz (PAK) bt [4] Nick Sachvie (CAN) 3-1: 11-7, 8-11, 11-5, 11-8 (60m)
[5] Charles Sharpes (ENG) bt [2] Vikram Malhotra (IND) 3-0: 11-3, 11-7, 11-5 (31m)

Semi-finals
[7] Robertino Pezzota (ARG) bt [3] Shawn Delierre (CAN) 3-1: 11-8, 11-8, 4-11, 12-10 (76m)
[5] Charles Sharpes (ENG) bt [8] Ahsan Ayaz (PAK) 3-0: 11-8, 11-8, 11-7 (61m)

Final
[5] Charles Sharpes (ENG) bt [7] Robertino Pezzota (ARG)

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour