Skip to content

Rex Hedrick

Weekend RoundUp: Hedrick Secures Second Successive Title at Tarra Kia Bega Open

Australia’s World No.64 Rex Hedrick secured his second successive PSA title after he defeated compatriot and World No.70 Joshua Larkin in the final of the Tarra Kia Bega Open as a handful of PSA Challenger Tour events came to an end over the weekend.

Hedrick – who recently won the Australian Open – did not drop a single game throughout the tournament en route to the final as he dispatched Larkin 3-1 to lift the title by an 11-5, 7-11, 11-4, 11-8 in 72 minutes to claim his 13th PSA title.

Meanwhile at the Growthpoint SA Open, number two seed Mohamed ElSherbini maintained his 100% record in finals as he claimed his seventh PSA title, defeating compatriot Egypt’s Mazen Gamal in the final by a 7-11, 11-7, 11-3, 11-8 margin.

In the women’s final, it was another all-Egyptian affair as Farida Mohamed and Menna Nasser went head-to-head with the former coming out on top as World No.196 Mohamed secured a straight-games victory over her compatriot to win her maiden PSA title at the age of 16-years-old.

At the Squash Melbourne Open, France’s World No.330 Christophe Andre caused an upset as he defeated New Zealand’s top seed Evan Williams in straight-games to lift his 6th PSA title and his first since 2016.

In the women’s final, Hong Kong’s World No.56 Vanessa Chu defeated an in form Christine Nunn, who has secured five titles in her last six tournaments, however, she was unable to deter an impressive Chu who came from a game down to win 8-11, 11-9, 11-7, 9-11, 11-5 in 49 minutes. The win marks Chu’s sixth PSA title.

Growthpoint SA Open
Men’s Round One
Omar Elkattan (EGY) bt [WC] JP Van der Merwe (RSA) 3-0: 14-12, 11-7, 11-8 (29m)
Gareth Naidoo (RSA) bt Lewis Doughty (ENG) 3-0: 11-2, 11-8, 11-3 (29m)
[WC] Wayne Sithole (RSA) bt Faisal Hassan (ZIM) 3-2: 12-10, 6-11, 13-11, 13-15, 11-6 (51m)
Christo Potgieter (RSA) bt Abdulrahaman Yusuf (NGR) 3-0: 11-7, 11-5, 11-6 (28m)
Ruan Olivier (RSA) bt Darosham Khan (CAN) 3-1: 11-6, 7-11, 11-2, 11-9 (43m)
Khaled Labib (EGY) bt Abdul Malik Khan (PAK) 3-1: 11-4, 9-11, 11-3, 11-4 (36m)
Blessing Muhwati (ZIM) bt Hasnaat Farooqi (ENG) 3-0: 11-4, 11-6, 11-4 (27m)
Youssef Ibrahim (EGY) bt [L] Makhosonke Ntuli (RSA) 3-1: 11-3, 6-11, 11-3, 11-1 (30m)

Women’s Round One
[1] Milnay Louw (RSA) bt [L] Christine Ferreira (RSA) 3-0: 11-6, 11-0, 11-1 (21m)
[L] Alexa Pienaar (RSA) bt [2] Farah Momen (EGY) 3-0: 11-8, 11-4, 11-9 (22m)
[5] Farida Mohamed (EGY) bt [L] Kacey-Leigh Dodd (RSA) 3-0: 11-2, 11-8, 11-3 (21m)
[L] Lauren Siddall (RSA) bt [3] Jelena Dutina (SRB) 3-0: 11-1, 11-6, 11-4 (15m)
[L] Jennifer Preece (RSA) bt [L] Hannelize Human (RSA) 3-0: 11-9, 11-6, 13-11 (28m)
[L] Linda Shannon (RSA) bt [L] Megan Page (RSA) 3-2: 6-11, 11-4, 5-11, 11-9, 11-6 (34m)
[L] Cheyna Tucker (RSA) bt [L] Nicola Helwick (RSA) 3-0: 11-8, 11-5, 11-3
[4] Menna Nasser (EGY) bt [L] Mariska Wiese (RSA) 3-0: 11-4, 11-9, 11-4 (20m)

Men’s Round Two
[2] Mohamed ElSherbini (EGY) bt Youssef Ibrahim (EGY) 3-0: 11-8, 11-4, 11-8 (46m)
Christo Potgieter (RSA) bt [7] Ben Coates (ENG) 3-0: 11-6, 11-3, 11-6 (18m)
[3] Baptiste Masotti (FRA) bt Khaled Labib (EGY) 3-1: 11-6, 8-11, 11-6, 11-6 (26m)
[4] Rui Soares (POR) bt [WC] Wayne Sithole (RSA) 3-0: 11-3, 11-6, 11-5 (22m)
Blessing Muhwati (ZIM) bt [8] Ahmed Hassan (ZIM) 3-0: 11-6, 11-5, 11-7 (25m)
[5] Jean-Pierre Brits (RSA) bt Ruan Olivier (RSA) 3-0: 11-8, 11-1, 11-4 (28m)
[6] Yannik Omlor (GER) bt Gareth Naidoo (RSA) 3-0: 11-8, 11-6, 11-8 (38m)
[1] Mazen Gamal (EGY) bt Omar Elkattan (EGY) 3-0: 11-8, 12-10, 11-2 (43m)

Men’s Quarter-finals
[1] Mazen Gamal (EGY) bt [5] Jean-Pierre Brits (RSA) 3-0: 11-4, 11-5, 11-4 (44m)
[3] Baptiste Masotti (FRA) bt [6] Yannik Omlor (GER) 3-0: 11-6, 11-5, 11-4 (28m)
[4] Rui Soares (POR) bt Blessing Muhwati (ZIM) 3-1: 11-7, 9-11, 11-1, 11-7 (28m)
[2] Mohamed ElSherbini (EGY) bt Christo Potgieter (RSA) 3-0: 11-4, 11-8, 11-6 (33m)

Women’s Quarter-finals
[1] Milnay Louw (RSA) bt [L] Linda Shannon (RSA) 3-0: 11-3, 11-4, 11-3 (18m)
[5] Farida Mohamed (EGY) bt [L] Lauren Siddall (RSA) 3-0: 12-10, 11-5, 11-5 (26m)
[4] Menna Nasser (EGY) bt [L] Jennifer Preece (RSA) 3-0: 11-2, 11-8, 11-4 (18m)
[L] Alexa Pienaar (RSA) bt [L] Cheyna Tucker (RSA) 3-1: 11-8, 12-14, 11-8, 11-8 (45m)

Men’s Semi-finals
[2] Mohamed ElSherbini (EGY) bt [4] Rui Soares (POR) 3-0: 11-7, 11-3, 11-6 (27m)
[1] Mazen Gamal (EGY) bt [3] Baptiste Masotti (FRA) 3-2: 11-6, 4-11, 11-9, 11-13, 11-6 (74m)

Women’s Semi-finals
[4] Menna Nasser (EGY) bt [L] Alexa Pienaar (RSA) 3-1: 11-4, 11-8, 9-11, 11-6 (36m)
[5] Farida Mohamed (EGY) bt [1] Milnay Louw (RSA) 3-1: 9-11, 11-3, 11-7, 11-5 (36m)

Men’s Final
[2] Mohamed ElSherbini (EGY) bt [1] Mazen Gamal (EGY) 3-1: 7-11, 11-7, 11-3, 11-8 (62m)

Women’s Final
[5] Farida Mohamed (EGY) bt [4] Menna Nasser (EGY) 3-0: 11-9, 13-11, 11-4 (43m)

Tarra Kia Bega Open
Round One
Sion Wiggin (NZL) bt Chua Man Chin (SIN) 3-0: 11-9, 11-8, 11-7 (31m)
Robin Gadola (SUI) bt Joong-Won Hwang (KOR) 3-1: 7-11, 11-6, 11-3, 11-5 (43m)
Shahzad Khan (AUS) bt Joel Luca (AUS) 3-2: 13-11, 12-10, 4-11, 6-11, 15-13 (62m)
Thomas King (CAN) bt [WC] Chua Man Tong (SIN) 3-1: 6-11, 11-8, 11-4, 11-8 (55m)
Chang-Wook Woo (KOR) bt Timothy Leong (SIN) 3-0: 11-9, 11-9, 11-6 (24m)
Rohan Toole (AUS) bt [WC] Peter Nuttall (AUS) 3-0: 11-5, 11-2, 11-7 (23m)
Asyraf Azan (MAS) bt Jason Turner (AUS) 3-0: 11-8, 11-7, 11-8 (26m)
David Ilich (AUS) bt [L] Sam Sergo (AUS) 3-0: 11-4, 11-4, 11-4 (23m)

Round Two
[8] Alex Eustace (AUS) bt Chang-Wook Woo (KOR) 3-2: 11-3, 6-11, 11-6, 4-11, 11-4 (57m)
[5] Scott Galloway (NZL) bt Thomas King (CAN) 3-1: 11-9, 12-10, 4-11, 11-9 (36m)
[7] Luke Jones (NZL) bt Shahzad Khan (AUS) 3-0: 11-6, 11-6, 11-5 (22m)
[6] Bryan Lim Tze Kang (MAS) bt Rohan Toole (AUS) 3-0: 11-5, 11-1, 11-4 (21m)
[1] Rex Hedrick (AUS) bt Sion Wiggin (NZL) 3-0: 11-6, 11-6, 11-4 (22m)
[2] Joshua Larkin (AUS) bt David Ilich (AUS) 3-0: 11-9, 11-5, 11-2 (23m)
[3] Dimitri Steinmann (SUI) bt Asyraf Azan (MAS) 3-0: 11-9, 11-6, 11-2 (29m)
[4] Rhys Dowling (AUS) bt Robin Gadola (SUI) 3-1: 11-8, 12-10, 10-12, 11-8 (55m)

Quarter-finals
[1] Rex Hedrick (AUS) bt [7] Luke Jones (NZL) 3-0: 11-8, 11-2, 11-1 (24m)
[2] Joshua Larkin (AUS) bt [6] Bryan Lim Tze Kang (MAS) 3-0: 12-10, 11-6, 11-6 (35m)
[3] Dimitri Steinmann (SUI) bt [8] Alex Eustace (AUS) 3-0: 11-8, 11-7, 11-8 (27m)
[4] Rhys Dowling (AUS) bt [5] Scott Galloway (NZL) 3-0: 11-7, 11-6, 11-8 (20m)

Semi-finals
[1] Rex Hedrick (AUS) bt [3] Dimitri Steinmann (SUI) 3-0: 11-8, 11-6, 11-4 (58m)
[2] Joshua Larkin (AUS) bt [4] Rhys Dowling (AUS) 3-0: 11-1, 11-8, 11-6 (37m)

Final
[1] Rex Hedrick (AUS) bt [2] Joshua Larkin (AUS) 3-0: 11-5, 7-11, 11-4, 11-8 (72m)

Squash Melbourne Open
Men’s Round One
Jacob Ford (AUS) bt Joong-Chan Hwang (KOR) 3-1: 13-11, 10-12, 11-8, 11-9 (60m)
Jason van der Walt (NZL) bt Muhammad Waheed (AUS) 3-0: 11-2, 11-5, 11-5 (22m)
Matthew Lai (HKG) bt [WC] Joel Arscott (AUS) 3-0: 11-4, 11-4, 12-10 (23m)
Christophe Andre (FRA) bt Majeed Hussain (AUS) 3-0: 11-3, 11-4, 11-2 (15m)
Nicholas Calvert (AUS) bt Ryan Marshall (AUS) 3-0: 11-9, 11-2, 11-7 (27m)

Women’s Round One
Anantana Prasertratanakul (THA) bt Lynette Vai (PNG) 3-0: 11-8, 11-9, 11-6 (18m)
[L] Cassie Thomas (ENG) bt Maria Kalafatis (AUS) 3-0: 11-0, 11-2, 11-1 (12m)
Casey Jane Owen (NZL) bt [L] Noellie Boden (FRA) 3-2: 7-11, 2-11, 11-8, 11-7, 11-9 (31m)

Men’s Round Two
[4] Elvinn Keo (MAS) bt Abdelrahman Abdelkhalek (EGY) 3-1: 11-4, 11-13, 11-8, 11-8 (41m)
[3] Thomas Calvert (AUS) bt Jacob Ford (AUS) 3-0: 11-6, 11-7, 11-5 (30m)
Christophe Andre (FRA) bt [8] Lachlan Coxsedge (AUS) 3-0: 11-5, 11-1, 11-5 (18m)
[5] Zac Millar (NZL) bt Jason van der Walt (NZL) 3-0: 11-2, 11-7, 11-8 (19m)
[6] Ryan Pasqual (MAS) bt Benjamin Ratcliffe (AUS) 3-0: 11-9, 11-6, 11-7 (23m)
Nicholas Calvert (AUS) bt [7] Courtney West (AUS) 3-0: 11-2, 11-3, 11-6 (26m)
Tim Cowell (AUS) bt [2] Darren Rahul Pragasam (MAS) 3-0: Walkover
[1] Evan Williams (NZL) bt Matthew Lai (HKG) 3-0: 11-6, 11-6, 11-2 (26m)

Women’s Round Two
[4] Jessica Turnbull (AUS) bt Anantana Prasertratanakul (THA) 3-0: 11-8, 11-0, 11-6 (17m)
[3] Sarah Cardwell (AUS) bt Selena Shaikh (AUS) 3-0: 11-4, 11-4, 11-5 (19m)
[6] Ooi Kah Yan (MAS) bt Challen Stowell (AUS) 3-1: 9-11, 11-3, 11-3, 11-8 (26m)
[8] Aika Azman (MAS) bt [5] Taylor Flavell (AUS) 3-1: 11-4, 11-5, 9-11, 11-8 (26m)
Casey Jane Owen (NZL) bt Noorena Shams (PAK) 3-0: 11-1, 11-1, 11-1 (10m)
Anna Serme (CZE) bt [7] Kaitlyn Watts (NZL) 3-1: 11-9, 7-11, 11-6, 11-7 (31m)
[1] Christine Nunn (AUS) bt [L] Cassie Thomas (ENG) 3-0: 11-5, 11-4, 11-6 (24m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt Chan Yiwen (MAS) 3-1: 12-10, 11-4, 10-12, 12-10 (32m)

Men’s Quarter-finals
[4] Elvinn Keo (MAS) bt [6] Ryan Pasqual (MAS) 3-2: 12-10, 6-11, 11-6, 8-11, 11-9 (52m)
Nicholas Calvert (AUS) bt [3] Thomas Calvert (AUS) 3-2: 11-9, 10-12, 8-11, 11-9, 12-10 (78m)
Christophe Andre (FRA) bt Tim Cowell (AUS) 3-0: 11-4, 11-2, 11-3 (24m)
[1] Evan Williams (NZL) bt [5] Zac Millar (NZL) 3-0: 11-1, 11-7, 11-5 (23m)

Women’s Quarter-finals
[1] Christine Nunn (AUS) bt Casey Jane Owen (NZL) 3-0: 11-2, 11-2, 11-1 (15m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [8] Aika Azman (MAS) 3-1: 6-11, 11-7, 11-7, 11-5 (31m)
[6] Ooi Kah Yan (MAS) bt [4] Jessica Turnbull (AUS) 3-1: 11-8, 11-5, 4-11, 11-9 (31m)
[3] Sarah Cardwell (AUS) bt Anna Serme (CZE) 3-1: 9-11, 11-9, 11-7, 14-12 (39m)

Men’s Semi-finals
Christophe Andre (FRA) bt [4] Elvinn Keo (MAS) 3-1: 11-3, 7-11, 13-11, 11-6 (38m)
[1] Evan Williams (NZL) bt Nicholas Calvert (AUS) 3-0: 11-9, 11-0, 11-3 (26m)

Women’s Semi-finals
[1] Christine Nunn (AUS) bt [6] Ooi Kah Yan (MAS) 3-0: 11-6, 11-8, 11-8 (27m)
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [3] Sarah Cardwell (AUS) 3-2: 6-11, 6-11, 12-10, 11-5, 11-4 (50m)

Men’s Final
Christophe Andre (FRA) bt [1] Evan Williams (NZL) 3-0: 11-4, 12-10, 11-1 (33m)

Women’s Final
[2] Vanessa Chu (HKG) bt [1] Christine Nunn (AUS) 3-2: 8-11, 11-9, 11-7, 9-11, 11-5 (49m)

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour