Skip to content

James Willstrop

Weekend RoundUp: England's Willstrop and Moverley Take London Open Titles

England’s former World No.1 James Willstrop and World No.27 Fiona Moverley took home the weekend’s London Open men’s and women’s titles, respectively, as a number of PSA Challenger Tour tournaments came to an end over the weekend.

England’s Willstrop claimed his first title since 2016 when he won the Wimbledon Club Squash Squared Open after he defeated Egypt’s Zahed Salem in straight-games in the final.

35-year-old Willstrop was in strong form throughout the week, only dropping a single game throughout the entire tournament as he captured his 20th PSA title.

Meanwhile, Moverley took home the women’s title after she defeated United States’ Sabrina Sobhy in the final to pick up her eighth PSA title.

Moverley didn’t drop a game en route to the final as she overcame Sobhy by an 9-11, 19-17, 11-9, 11-3 scoreline in 49 minutes in the final.

Meanwhile at the Internazionali D’Italia, it was victories for Hong Kong’s Henry Leung and Scotland’s Lisa Aitken.

World No.118 Leung defeated top seed Ammar Altamimi in the final by a 9-11, 11-6, 11-7, 11-5 scoreline to win his second title.

Meanwhile, Scotland’s Aitken defeated Switzerland’s Cindy Merlo by an 11-3, 12-14, 11-5, 13-11 margin to claim her fourth PSA title.

Elsewhere, Egypt’s Youssef Ibrahim continued his impressive 2018 form as he claimed his sixth title of the year by winning the 13th CNS International Squash Championship.

The World No.71, who was unseeded at the tournament, defeated Pakistan’s number three seed Farhan Mehboob in straight-games in the final to lift the title.

Results:
London Open
Men’s Round One
Abhay Singh (IND) bt Joeri Hapers (BEL) 3-0: 11-4, 11-8, 11-3 (36m)
Kristian Frost (DEN) bt [WC] Anthony Rogal (ENG) 3-0: 11-8, 11-3, 11-3 (31m)
Benjamin Aubert (FRA) bt Amaad Fareed (PAK) 3-2: 4-11, 8-11, 11-7, 11-7, 11-6 (55m)
Daniel Mekbib (CZE) bt Robert Downer (ENG) 3-1: 11-5, 11-5, 7-11, 12-10 (45m)
Jaymie Haycocks (ENG) bt Chi Him Wong (HKG) 3-1: 11-3, 13-11, 11-13, 11-7 (59m)
Sebastien Bonmalais (FRA) bt [WC] Jordan Greenberg (USA) 3-0: 11-3, 11-5, 11-5 (29m)
Jan Van Den Herrewegen (BEL) bt Emyr Evans (WAL) 3-1: 11-6, 12-10, 10-12, 12-10 (54m)
Patrick Rooney (ENG) bt Ondrej Uherka (CZE) 3-0: 11-5, 11-3, 11-2 (27m)

Women’s Round One
Alice Green (ENG) bt Ali Loke (WAL) 3-1: 11-8, 6-11, 11-8, 15-13 (34m)
Grace Gear (ENG) bt Fanny Segers (FRA) 3-0: 11-6, 11-6, 11-2 (25m)
Cristina Gomez (ESP) bt Celine Walser (SUI) 3-2: 9-11, 5-11, 11-9, 11-6, 11-3 (52m)
Eva Fertekova (CZE) bt Lowri Roberts (WAL) 3-2: 12-10, 3-11, 8-11, 12-10, 11-7 (48m)
Lucy Beecroft (ENG) bt Emilia Korhonen (FIN) 3-0: 11-3, 11-4, 11-7 (27m)
Alicia Mead (ENG) bt Margaux M. Pitarch (ESP) 3-0: 14-12, 11-8, 11-9 (42m)
Olivia Fiechter (USA) bt [WC] Lily Taylor (ENG) 3-1: 11-6, 11-5, 8-11, 11-6 (31m)

Men’s Round Two
Abhay Singh (IND) bt [7] Charles Sharpes (ENG) 3-0: 11-5, 11-1, 11-1 (23m)
Kristian Frost (DEN) bt [4] Ben Coleman (ENG) 3-2: 11-9, 10-12, 11-9, 8-11, 11-9 (102m)
Benjamin Aubert (FRA) bt [5] Richie Fallows (ENG) 3-2: 11-7, 11-7, 3-11, 5-11, 12-10 (75m)
[3] Chris Simpson (ENG) bt Daniel Mekbib (CZE) 3-0: 11-5, 11-2, 11-8 (35m)
[6] Ramit Tandon (IND) bt Jaymie Haycocks (ENG) 3-2: 9-11, 14-12, 11-6, 4-11, 11-5 (55m)
[2] Zahed Salem (EGY) bt Sebastien Bonmalais (FRA) 3-1: 3-11, 11-3, 11-7, 11-5 (45m)
[1] James Willstrop (ENG) bt Jan Van Den Herrewegen (BEL) 3-0: 11-8, 11-8, 11-4 (35m)
Patrick Rooney (ENG) bt [8] Bernat Jaume (ESP) 3-2: 7-11, 9-11, 11-5, 11-4, 15-13 (81m)

Women’s Round Two
[1] Fiona Moverley (ENG) bt Alice Green (ENG) 3-0: 11-6, 11-6, 11-5 (16m)
[8] Rachael Chadwick (ENG) bt Grace Gear (ENG) 3-0: 11-4, 11-8, 13-11 (32m)
[5] Hana Ramadan (EGY) bt Cristina Gomez (ESP) 3-0: 11-9, 11-6, 11-6
[4] Nicole Bunyan (CAN) bt Eva Fertekova (CZE) 3-0: 13-11, 11-6, 11-5 (33m)
[3] Lucy Turmel (ENG) bt Lucy Beecroft (ENG) 3-1: 11-4, 11-6, 3-11, 11-9 (37m)
[6] Ineta Mackevica (LAT) bt Alicia Mead (ENG) 3-1: 11-6, 11-5, 6-11, 11-3 (29m)
Sabrina Sobhy (USA) bt [7] Alison Thomson (SCO) 3-0: 11-5, 11-0, 11-5 (20m)
Olivia Fiechter (USA) bt [2] Julianne Courtice (ENG) 3-2: 12-10, 5-11, 11-8, 5-11, 11-5 (46m)

Men’s Quarter-finals
Kristian Frost (DEN) bt Abhay Singh (IND) 3-1: 12-10, 11-8, 6-11, 16-14 (80m)
[2] Zahed Salem (EGY) bt [6] Ramit Tandon (IND) 3-1: 12-10, 9-11, 11-8, 13-11 (55m)
[1] James Willstrop (ENG) bt Patrick Rooney (ENG) 3-1: 4-11, 12-10, 11-8, 11-9 (43m)
[3] Chris Simpson (ENG) bt Benjamin Aubert (FRA) 3-1: 11-7, 13-11, 8-11, 11-8 (69m)

Women’s Quarter-finals
[1] Fiona Moverley (ENG) bt [8] Rachael Chadwick (ENG) 3-0: 11-5, 11-8, 11-8 (26m)
[5] Hana Ramadan (EGY) bt [4] Nicole Bunyan (CAN) 3-0: 11-2, 11-5, 13-11 (35m)
[3] Lucy Turmel (ENG) bt [6] Ineta Mackevica (LAT) 3-2: 11-9, 12-10, 7-11, 8-11, 11-9 (62m)
Sabrina Sobhy (USA) bt Olivia Fiechter (USA) 3-1: 11-8, 11-9, 3-11, 11-9 (38m)

Men’s Semi-finals
[2] Zahed Salem (EGY) bt Kristian Frost (DEN) 3-0: 11-6, 11-5, 11-9 (38m)
[1] James Willstrop (ENG) bt [3] Chris Simpson (ENG) 3-0: 11-9, 11-8, 11-2 (34m)

Women’s Semi-finals
[1] Fiona Moverley (ENG) bt [5] Hana Ramadan (EGY) 3-0: 11-9, 11-5, 11-9 (30m)
Sabrina Sobhy (USA) bt [3] Lucy Turmel (ENG) 3-1: 11-4, 11-7, 7-11, 11-2 (46m)

Men’s Final
[1] James Willstrop (ENG) bt [2] Zahed Salem (EGY) 3-0: 11-9, 11-7, 11-7 (50m)

Women’s Final
[1] Fiona Moverley (ENG) bt Sabrina Sobhy (USA) 3-1: 9-11, 19-17, 11-9, 11-3 (49m)

13th CNS International Squash Championship
Round One
Tang Ming Hong (HKG) bt [WC] Faraz Muhammad (PAK) 3-1: 6-11, 11-4, 11-4, 11-7 (25m)
Farhan Zaman (PAK) bt Khawaja Adil Maqbool (PAK) 3-0: 11-6, 11-5, 11-9 (19m)
Zahir Shah (PAK) bt Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari (PAK) 3-0: 11-6, 15-13, 11-7 (28m)
Youssef Ibrahim (EGY) bt [WC] Owais Rasheed (PAK) 3-0: 11-8, 11-2, 11-8 (19m)
Sajad Zareian Jahromi (IRI) bt Chi Him Wong (HKG) 3-1: 6-11, 11-5, 11-5, 11-7 (29m)
Tsz Kwan Lau (HKG) bt Navid Maleksabet (IRI) 3-0: 11-3, 11-7, 11-5 (24m)
Henry Leung (HKG) bt Danish Atlas Khan (PAK) 3-1: 12-10, 11-4, 9-11, 11-5 (50m)
Amaad Fareed (PAK) bt Ryan Pasqual (MAS) 3-0: 11-6, 11-9, 11-8 (24m)

Round Two
[1] Arturo Salazar (MEX) bt Tang Ming Hong (HKG) 3-0: 11-4, 11-8, 11-5 (21m)
[7] Shahjahan Khan (PAK) bt Farhan Zaman (PAK) 3-1: 15-13, 11-7, 9-11, 11-6 (40m)
[3] Farhan Mehboob (PAK) bt Henry Leung (HKG) 3-0: 11-6, 11-9, 11-7 (25m)
[5] Rui Soares (POR) bt Zahir Shah (PAK) 3-0: 11-1, 11-8, 12-10 (21m)
Youssef Ibrahim (EGY) bt [8] Israr Ahmed (PAK) 3-0: 11-6, 11-6, 11-6 (26m)
[4] Ammar Altamimi (KUW) bt Amaad Fareed (PAK) 3-0: 11-6, 11-6, 11-6 (23m)
Tsz Kwan Lau (HKG) bt [6] Ahsan Ayaz (PAK) 3-0: 11-6, 12-10, 11-8 (36m)
[2] Asim Khan (PAK) bt Sajad Zareian Jahromi (IRI) 3-2: 12-14, 9-11, 11-5, 11-6, 11-6 (52m)

Quarter-final
Youssef Ibrahim (EGY) bt [1] Arturo Salazar (MEX) 3-1: 9-11, 11-2, 12-10, 11-6 (45m)
[7] Shahjahan Khan (PAK) bt [4] Ammar Altamimi (KUW) 3-1: 5-11, 12-10, 11-3, 11-2 (30m)
[3] Farhan Mehboob (PAK) bt Tsz Kwan Lau (HKG) 3-1: 11-2, 9-11, 11-3, 11-4 (28m)
[2] Asim Khan (PAK) bt [5] Rui Soares (POR) 3-2: 6-11, 4-11, 11-1, 11-8, 11-9 (60m)

Semi-final
Youssef Ibrahim (EGY) bt [7] Shahjahan Khan (PAK) 3-0: 11-8, 11-4, 11-3 (24m)
[3] Farhan Mehboob (PAK) bt [2] Asim Khan (PAK) 3-1: 12-10, 11-5, 8-11, 11-8 (54m)

Final
Youssef Ibrahim (EGY) bt [3] Farhan Mehboob (PAK) 3-0: 11-7, 12-10, 11-8 (32m)

Internazionali D’Italia
Men’s Round One
Abdul Malik Khan (PAK) bt Abdelrahman Abdelkhalek (EGY) 3-1: 11-1, 12-10, 5-11, 11-7
Vini Rodrigues (BRA) bt Joel Jaume Izcara (ESP) 3-2: 5-11, 6-11, 11-4, 11-6, 11-2
Roman Allinckx (SUI) bt Julius Benthin (GER) 3-0: 11-5, 11-1, 11-6
Muhammad Bilal (ITA) bt Theis Houlberg (DEN)11-6, 11-4, 11-2
Curtis Malik (ENG) bt Erik Jakobsson (SWE) 3-0: 11-6, 12-10, 11-7
[WC] Dimitri Diamadopoulos (ITA) bt Rohan Mandil (FRA) 3-0: 11-5, 11-3, 11-4
Yuri Farneti (ITA) bt [L] Mario Gentiletti (ITA) 3-0: 11-3, 11-3, 11-5
Oliviero Ventrice (ITA) bt [WC] Ludovico Cipolletta (ITA) 3-0: 11-4, 12-10, 11-4

Women’s Round One
Olga Kolárová (CZE) bt Elspeth Young (SCO) 3-1: 7-11, 11-1, 11-3, 11-4
[WC] Julia Le Coq (FRA) bt Bruna Marchesi Petrillo (ITA) 3-2: 11-4, 3-11, 9-11, 11-2, 11-0
Georgia Adderley (SCO) bt Nia Davies (WAL) 3-0: 11-6, 11-6, 11-5
Michaela Cepová (CZE) bt Daphne Timmer (NED) 3-1: 11-5, 11-3, 8-11, 11-0
Ambre Allinckx (SUI) bt Paulina Krzywicka (POL) 3-0: 11-0, 11-6, 11-9
Karina Tyma (POL) bt [L] Eleonora Magnani (ITA) 3-0: 11-1, 11-2, 11-3
[WC] Monica Menegozzi (ITA) bt Amy Jones (ENG) 3-0: 11-7, 11-3, 11-5
Cristina Tartarone (ITA) bt [WC] Julia Zhukovets (UKR) 3-0: 11-6, 11-2, 11-4

Men’s Round Two
[6] Valentin Rapp (GER) bt Roman Allinckx (SUI) 3-1: 6-11, 11-4, 11-9, 11-2 (45m)
[3] Tsz Kwan Lau (HKG) bt Yuri Farneti (ITA) 3-2: 8-11, 12-10, 11-8, 9-11, 11-8 (56m)
Muhammad Bilal (ITA) bt [5] Jami Aijanen (FIN) 3-0: 14-12, 12-10, 11-8 (33m)
[2] Juan Camilo Vargas (COL) bt Oliviero Ventrice (ITA) 3-2: 11-6, 7-11, 11-5, 6-11, 11-3 (61m)
[1] Ammar Altamimi (KUW) bt Vini Rodrigues (BRA) 3-0: 11-8, 11-5, 11-3 (27m)
[8] Miko Aijanen (FIN) bt Curtis Malik (ENG) 3-1: 9-11, 11-8, 11-5, 11-7 (49m)
[4] Henry Leung (HKG) bt Abdul Malik Khan (PAK) 3-1: 11-7, 9-11, 11-4, 11-4 (32m)
[7] Tang Ming Hong (HKG) bt [WC] Dimitri Diamadopoulos (ITA) 3-0: Walkover

Women’s Round Two
[1] Lisa Aitken (SCO) bt Ambre Allinckx (SUI) 3-0: 11-2, 11-4, 11-6 (19m)
[5] Jasmine Hutton (ENG) bt Georgia Adderley (SCO) 3-1: 10-12, 11-7, 13-11, 11-6 (36m)
[3] Kace Bartley (ENG) bt Karina Tyma (POL) 3-2: 13-11, 6-11, 11-9, 8-11, 11-8 (46m)
[6] Cindy Merlo (SUI) bt [WC] Julia Le Coq (FRA) 3-0: 11-7, 11-3, 11-9 (27m)
[WC] Monica Menegozzi (ITA) bt [7] Riina Koskinen (FIN) 3-1: 16-14, 7-11, 11-3, 11-7 (38m)
[4] Tessa ter Sluis (NED) bt Olga Kolárová (CZE) 3-0: 11-9, 11-7, 11-9 (29m)
Cristina Tartarone (ITA) bt [8] Charlotte Jagger (ENG) 3-0: 12-10, 11-6, 14-12 (26m)
[2] Chloe Mesic (FRA) bt Michaela Cepová (CZE) 3-0: 11-1, 11-5, 12-10 (21m)

Men’s Quarter-finals
[1] Ammar Altamimi (KUW) bt [6] Valentin Rapp (GER) 3-1: 11-8, 11-13, 11-5, 11-3 (52m)
[3] Tsz Kwan Lau (HKG) bt [8] Miko Aijanen (FIN) 3-2: 11-2, 8-11, 11-7, 5-11, 12-10 (57m)
[4] Henry Leung (HKG) bt Muhammad Bilal (ITA) 3-0: 11-7, 11-4, 11-7 (37m)3-0
[2] Juan Camilo Vargas (COL) bt [7] Tang Ming Hong (HKG) 3-2: 11-4, 6-11, 11-7, 9-11, 11-3 (37m)

Women’s Quarter-finals
[1] Lisa Aitken (SCO) bt [WC] Monica Menegozzi (ITA) 3-0: 11-8, 11-6, 11-6 (24m)
[4] Tessa ter Sluis (NED) bt [5] Jasmine Hutton (ENG) 3-0: 11-9, 11-4, 11-7 (24m)
[3] Kace Bartley (ENG) bt Cristina Tartarone (ITA) 3-0: 11-4, 11-6, 11-7 (23m)
[6] Cindy Merlo (SUI) bt [2] Chloe Mesic (FRA) 3-0: 11-9, 11-4, 11-8 (23m)

Men’s Semi-finals
[1] Ammar Altamimi (KUW) bt [3] Tsz Kwan Lau (HKG) 3-1: 11-9, 11-8, 4-11, 11-7 (40m)
[4] Henry Leung (HKG) bt [2] Juan Camilo Vargas (COL) 3-0: 11-6, 11-9, 11-9 (39m)

Women’s Semi-finals
[1] Lisa Aitken (SCO) bt [4] Tessa ter Sluis (NED) 3-0: 11-4, 11-8, 11-9 (23m)
[6] Cindy Merlo (SUI) bt [3] Kace Bartley (ENG) 3-0: 11-5, 11-5, 11-8 (21m)

Men’s Final
[4] Henry Leung (HKG) bt [1] Ammar Altamimi (KUW) 3-1: 9-11, 11-6, 11-7, 11-5 (46m)

Women’s Final
[1] Lisa Aitken (SCO) bt [6] Cindy Merlo (SUI) 3-1: 11-3, 12-14, 11-5, 13-11 (38m)

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour