Skip to content

New Zealand's Gabe Yam in action against USA's Nicholas Spizzirri

World Junior Champs: Malaysia's Azman Leads 10 Compatriots Through To Last 32

Aifa Azman led the way for Malaysia as all but one player from the host nation survived the second round of the CIMB Foundation WSF World Junior Squash Championships today at the Bukit Jalil National Squash Centre in the country's capital Kuala Lumpur.

While 10 Malaysians earned places in the last 32 rounds, they were joined by 12 from Egypt, nine from the USA, eight representing England and six from India.

The joint third-fourth seeded Aifa was on song as she demolished Norway's Madeleine Hylland 11-5, 11-2, 11-9 to set up a women's third round clash with India's Sanya Vats, who defeated compatriot Amira Singh 11-5, 11-6, 11-6.

“It wasn't the toughest match for me so I just stuck to the basics and tried to work on my shots so that I'm prepared for the next round,” said Aifa.

“It's a good win to start and I'm looking forward to playing Sanya. I last played her during the Asian Junior Team Championships in January and I won 3-0 then.”

It was a doubly good day for the Azman family from Kedah when 17-year-old Aifa was joined in the last 32 round by her younger sister Aira Azman after the 14-year-old beat Sweden's Nathalie Malmstrom 11-4, 11-2, 11-2

Also cruising through for the hosts is joint fifth-eighth seed Chan Yiwen who took out Canada's Lucia Bicknell 11-1, 11-1, 11-6 in just 17 minutes.

Yiwen will have a tougher matchup in the third round as she goes up against teammate Ainaa Ampandi, who downed Czech Republic's Tereza Siroka 11-1, 11-8, 11-4.

Two other Malaysian girls, Ooi Kah Yan and Yee Xin Ying, also got through their respective matches without breaking too much sweat!

Siow Yee Xian was the highest-seeded Malaysian to earn a third round place in the men's event after the joint fifth-eighth seed overcame South Africa's Tristen Worth.

The Melakan had a really slow start but eventually recovered to win 11-9, 8-11, 11-4, 11-7. The 18-year-old goes on to meet Switzerland's Campbell Wells, who dispatched India's Tushar Shahani 11-4, 11-4, 7-11, 11-3.

“The first match of the tournament is always tough since I'm a slow start and I started really slow today as well,” admitted Yee Xian.

“It's not a very good win but a win is a win and I just need to rest and prepare for the next match. I do believe that I need to work on my length in the next round.”

The trio of Duncan Lee, Danial Nurhaqiem and Amir Amirul also got through convincingly.

Egypt's joint fifth-eighth seed Yehia Elnawasany caused the only upset for the hosts when he beat Adam Agan Bin Aziz. The Malaysian started well but Yehia changed his game plan superbly to take a 6-11, 11-3, 11-6, 11-3 win in 32 minutes.

“It was a really tough first game for me and I really didn't expect that from Adam who played well,” said Yehia.

“I was hitting hard and playing a fast paced game in the first but I had to change my game plan after that. It worked out well for me in the next three games but I still need to work on my shots and accuracy.”

Meanwhile the competition's top seeds also got into action by breezing through their matches.

Men's favourite Mostafa Asal of Egypt was simply emphatic as he took just 23 minutes to dispatch Czech Republic's Petr Nohel. The defending champion goes on to meet England's Jared Carter, who saw off Singapore's Aaron Liang 6-11, 11-5, 12-10, 11-5.

Similarly, compatriot and girls' top seed Hania El Hammamy was also in business mode as she took just 19 minutes to beat France's Yuna Loaec 11-4, 11-1, 11-1.

The World No.15, who is seeking a first world junior title having finished as runner-up to Rowan Elaraby in the last two years, goes on to face Xin Ying next.

Nicholas Spizzirri caused one of two notable upsets in the men's event when the unseeded teenager from USA ousted 9/12 seed Gabe Yam of New Zealand 11-6, 11-8, 11-7.

Also taking the exit is joint 13th-16th seed Toufik Mekhalfi of France who bowed out to Hong Kong's To Wai Lok (both pictured below).

After surviving a five-setter in the first round, Wai Lok did it once again as he fought back from two games down to clinch a sensational 3-11, 8-11, 11-8, 11-3, 11-8 win.

For the girls, Hong Kong’s unseeded Kirstie Po Yui Wong claimed an impressive 6-11, 12-10, 11-8, 12-10 win over joint 13th-16th seed Elisabeth Ross of the USA (pictured below).

Another joint 13th-16th seed, Kaitlyn Watts of New Zealand, conceded a walkover to Canada's Brianna Jefferson due to illness.

Action from the World Junior Championships will be live on SQUASHTV from tomorrow (Friday August 2) with coverage sponsored by Air Asia.

You can watch for free with a digital subscription to SQUASHTV. Click here to subscribe.

Men's 2nd round:
[1] Mostafa Asal (EGY) bt Petr Nohel (CZE) 11-3, 11-2, 11-2
Jared Carter (ENG) bt Aaron Liang (SGP) 6-11, 11-5, 12-10, 11-5
To Wai Lok (HKG) bt [13/16] Toufik Mekhalfi (FRA) 3-11, 8-11, 11-8, 11-3, 11-8
Ayush Menon (USA) bt Hamoud Aljenaidel (KUW) 11-3, 11-7, 11-8
[5/8] Siow Yee Xian (MAS) bt Tristen Worth (RSA) 11-9, 8-11, 11-4, 11-7
Campbell Wells (SUI) bt Tushar Shahani (IND) 11-4, 11-4, 7-11, 11-3
Nicholas Spizzirri (USA) bt [9/12] Gabe Yam (NZL) 11-6, 11-8, 11-7
Dana Santry (USA) bt Hamza Khan (PAK) 6-11, 4-11, 11-6, 11-7, 11-2
¾ Viktor Byrtus (CZE) bt Wong King Yeung (HKG) 11-3, 11-3, 11-5
Lewis Anderson (ENG) bt Leo Fatialofa (NZL) 11-1, 11-7, 12-10
[13/16] Karim Elbarbary (EGY) bt Ethan Eyles (AUS) 11-9, 11-3, 11-6
Dillon Huang (USA) bt Jeong-Min Yu (KOR) 11-6, 11-5, 12-10
[5/8] Yannick Wilhelmi (SUI) bt Pedro Paulo Pedroso (BRA) 11-1, 11-4, 11-5
Yash Fadte (IND) bt Rafael Gálvez (PER) 11-8, 11-8, 11-4
[9/12] Veer Chotrani (IND) bt Naveed Rehman (PAK) 11-7, 11-9, 11-8
Darosham Khan (CAN) bt Elijah Thomas (NZL) 14-12, 11-9, 9-11, 11-7
Amir Amirul (MAS) bt Ethan Tang (HKG) 11-5, 11-8, 11-9
[9/12] Ibrahim Mohamed (EGY) bt Mateo Restrepo (COL) 11-3, 11-5, 11-5
Danial Nurhaqiem (MAS) bt Abel Sheng Jin (AUS) 11-7, 11-4, 11-4
[5/8] Sam Todd (ENG) bt Kim Seokjin (KOR) 11-6, 11-5, 11-2
Muhammad Farhan Hashmi (PAK) bt Arnaav Sareen (IND) 6-11, 11-13, 11-9, 11-4, 11-6
[13/16] Thomas Rosini (USA) bt Myles McIntyre (USA) 11-9, 11-8, 11-8
Max Forster (ENG) bt Karim Farrag (CZE) 11-2, 11-2, 11-2
¾ Moustafa El Sirty (EGY) bt Hamza Sharif (PAK) 11-6, 14-12, 11-8
Duncan Lee (MAS) bt Bader Almoghrebi (KUW) 11-8, 11-6, 9-11, 11-2
[9/12] James Flynn (CAN) bt Gregory Chan (AUS) 11-1, 11-2, 11-5
Noor Zaman (PAK) bt David Maier (LIE) 8-11, 4-11, 11-7, 11-5, 12-10
[5/8] Yehia Elnawasany (EGY) bt Adam Agan Bin Aziz (MAS) 6-11, 11-3, 11-6, 11-3
Ben Smith (ENG) bt Mohammad Ali (KUW) 11-3, 11-6, 11-6
[13/16] Haris Qasim (PAK) bt Juan Jose Torres Lara (COL) 11-3, 11-2, 11-1
Rahul Baitha (IND) bt Willz Donnelly (NZL) 11-7, 11-8, 11-8
[2] Omar El Torkey (EGY) bt Minwoo Lee (KOR) 11-8, 11-9, 12-10

Women's 2nd round:
[1] Hania El Hammamy (EGY) bt Yuna Loaec (FRA) 11-4, 11-1, 11-1
Yee Ying (MAS) bt Ananya Dabke (IND) 11-6, 12-10, 11-4
Brianna Jefferson (CAN) bt [13/16] Kaitlyn Watts (NZL) w/o
Lee Sum Yuet (HKG) bt Lucie Stefanoni (USA) 11-7, 11-7, 11-6
[5/8] Chan Sin Yuk (HKG) bt Lucie Mährle (GER) 11-2, 11-4, 11-2
Yoshna Singh (IND) bt Shin Yu Jin (KOR) 11-6, 11-4, 11-3
[9/12] Alice Green (ENG) bt Cassandra Fitze (SUI) 11-5, 11-6, 11-6
Lucia Bautista (COL) bt Malin Frank (SWE) 11-4, 12-10, 11-8
¾ Farida Mohamed (EGY) bt Molly Chadwick (CAN) 11-7, 11-2, 11-4
Evie Coxon (ENG) bt Mahe Asensi (FRA) 11-1, 11-6, 11-9
[13/16] Olivia Robinson (USA) bt Amalia Rios (COL) 11-5, 11-7, 11-3
Aira Azman (MAS) bt Nathalie Malmstrom (SWE) 11-4, 11-2, 11-2
[5/8] Chan Yiwen (MAS) bt Lucia Bicknell (CAN) 11-1, 11-1, 11-6
Ainaa Ampandi (MAS) bt Tereza Siroka (CZE) 11-1, 11-8, 11-4
[9/12] Sana Ibrahim (EGY) bt Sonya Bajaj (SGP) 11-7, 11-3, 11-4
Malak Mostafa (EGY) bt Emma McGugan (IRL) 11-3, 11-2, 11-7
Erica McGillicuddy (CAN) bt Alex Haydon (AUS) 11-7, 11-9, 9-11, 15-13
[9/12] Ooi Kah Yan (MAS) bt Lea Barbeau (FRA) 11-6, 11-5, 11-2
Michaela Cepova (CZE) bt Wei Ting Lim (SGP) 11-2, 11-3, 11-5
[5/8] Elise Lazarus (ENG) bt Erin Classen (AUS) 11-8, 11-4, 11-3
Anika Jackson (NZL) bt Gigi Yeung (MAC) 5-11, 11-9, 11-7, 11-5
Kirstie Po Yui Wong (HKG) bt [13/16] Elisabeth Ross (USA) 6-11, 12-10, 11-8, 12-10
Sanya Vats (IND) bt Amira Singh (IND) 11-5, 11-6, 11-6
¾ Aifa Azman (MAS) bt Madeleine Hylland (NOR) 11-5, 11-2, 11-9
Aishwarya Khubchandani (IND) bt Helena Coetzee (RSA) 11-6, 11-9, 11-9
[9/12] Georgia Adderley (SCO) bt Ninon Lemarchand (FRA) 11-7, 11-5, 11-3
Serena Daniel (USA) bt Kurumi Takahashi (JPN) 11-5, 11-1, 11-2
[5/8] Marina Stefanoni (USA) bt Katie Wells (ENG) 11-6, 8-11, 11-6, 11-3
Caroline Spahr (USA) bt Chae Won Song (KOR) 11-9, 11-8, 11-4
[13/16] Nour Khaled Aboulmakarim (EGY) bt Remashree Muniandy (MAS) 11-3, 11-3, 11-6
Ambre Allinckx (SUI) bt Charlotte Orcutt (CAN) 11-9, 11-3, 11-5
[2] Jana Shiha (EGY) bt Taryn Emslie (RSA) 11-2, 11-1, 11-1

Men's 3rd round line-up:
[1] Mostafa Asal (EGY) v Jared Carter (ENG)
To Wai Lok (HKG) v Ayush Menon (USA)
[5/8] Siow Yee Xian (MAS) v Campbell Wells (SUI)
Nicholas Spizzirri (USA) v Dana Santry (USA)
¾ Viktor Byrtus (CZE) v Lewis Anderson (ENG)
[13/16] Karim Elbarbary (EGY) v Dillon Huang (USA)
[5/8] Yannick Wilhelmi (SUI) v Yash Fadte (IND)
[9/12] Veer Chotrani (IND) v Darosham Khan (CAN)
[9/12] Ibrahim Mohamed (EGY) v Amir Amirul (MAS)
[5/8] Sam Todd (ENG) v Danial Nurhaqiem (MAS)
[13/16] Thomas Rosini (USA) v Muhammad Farhan Hashmi (PAK)
¾ Moustafa El Sirty (EGY) v Max Forster (ENG)
[9/12] James Flynn (CAN) v Duncan Lee (MAS)
[5/8] Yehia Elnawasany (EGY) v Noor Zaman (PAK)
[13/16] Haris Qasim (PAK) v Ben Smith (ENG)
[2] Omar El Torkey (EGY) v Rahul Baitha (IND)

Women's 3rd round line-up:
[1] Hania El Hammamy (EGY) v Yee Ying (MAS)
Brianna Jefferson (CAN) v Lee Sum Yuet (HKG)
[5/8] Chan Sin Yuk (HKG) v Yoshna Singh (IND)
[9/12] Alice Green (ENG) v Lucia Bautista (COL)
¾ Farida Mohamed (EGY) v Evie Coxon (ENG)
[13/16] Olivia Robinson (USA) v Aira Azman (MAS)
[5/8] Chan Yiwen (MAS) v Ainaa Ampandi (MAS)
[9/12] Sana Ibrahim (EGY) v Malak Mostafa (EGY)
[9/12] Ooi Kah Yan (MAS) v Erica McGillicuddy (CAN)
[5/8] Elise Lazarus (ENG) v Michaela Cepova (CZE)
Kirstie Po Yui Wong (HKG) v Anika Jackson (NZL)
¾ Aifa Azman (MAS) v Sanya Vats (IND)
[9/12] Georgia Adderley (SCO) v Aishwarya Khubchandani (IND)
[5/8] Marina Stefanoni (USA) v Serena Daniel (USA)
[13/16] Nour Khaled Aboulmakarim (EGY) v Caroline Spahr (USA)
[2] Jana Shiha (EGY) v Ambre Allinckx (SUI)

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour