Skip to content

Keith Grainger Memorial UCT Squash Open 2016

About
Qualifying (M)
Main Draw (M)
Results (M)
Qualifying (W)
Main Draw (W)
Results (W)
  • Main Draw
    25 - 29 Apr
  • Venue
    Cape Town, South Africa
  • Prize
    $5,000 (m) / $5,000 (w)

Top Seeds

1
Flag (eg)
S. Essam (95)
2
Flag (at)
A. Rehman (98)
3
Flag (ar)
L. Romiglio (127)
4
Flag (ca)
M. Serediak (210)
5
Flag (england)
M. Broekman (157)
6
Flag (za)
J. Brits (130)
7
Flag (za)
C. Potgieter (199)
8
Flag (eg)
A. Ashoush (515)
1
Flag (de)
S. Kandra (137)
2
Flag (za)
C. Tucker (142)
3
Flag (za)
M. Louw (78)
4
Flag (za)
E. Landman (293)
5
Flag (za)
L. Landman (293)
6
Flag (ng)
Y. Olatunji (124)
7
Flag (eg)
R. Elaraby (14)
8
Flag (za)
M. Peloakgosi (233)
Load More
Round 1
Final round

Round 1

  • Sat 23rd Apr
    Reinhold Hergeth
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Sat 23rd Apr
    Phil Louw
    Flag (za)
    RSA
    2-3  (5-11, 11-3, 6-11, 11-8, 9-11)
    Joshua Brink
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Justin Van Der Poel
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-7, 11-5, 9-11, 11-7)
    Dean Maxton
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Stefan Ranoszek
    Flag (za)
    RSA
    Walkover
    Henning Holthausen
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Daniel Smith
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-2, 11-6, 11-5)
    Brendan Lennox
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Craig Priday
    Flag (za)
    RSA
    1-3  (7-11, 13-11, 3-11, 2-11)
    Justin Wesson
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Aubrey Lawrence
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-8, 11-3, 11-6)
    Michael Greig
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Nathan van der Westhuyzen
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (9-11, 10-12, 5-11)
    Luke Stevens
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Munro Montanus
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-1, 11-2)
    Daniel Swart
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Ethan Brink
    Flag (za)
    RSA
    1-3  (11-6, 7-11, 8-11, 5-11)
    Owen De Jager
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Thean Toerien
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-4, 11-6, 11-9)
    Johan Koegelenberg
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Neil Eybers
    Flag (za)
    RSA
    1-3  (9-11, 11-8, 7-11, 8-11)
    Thomas Jordaan
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Jo Jo Shean
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-5, 11-7, 11-5)
    Marnus Janse van Rensburg
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Morgan Goddard
    Flag (za)
    RSA
    2-3  (11-5, 11-2, 6-11, 7-11, 7-11)
    Antonio Bruni
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Wesley Daniels
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-6, 11-1, 11-2)
    Jarred Theunis-Cupido
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Wessel R. Van Wyk
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (5-11, 5-11, 10-12)
    Roy Michael
    Flag (za)
    RSA

Final round

  • Sun 24th Apr
    Winner Reinhold Hergeth
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-2, 11-2, 11-6)
    Joshua Brink
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #1: Reinhold Hergeth
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Justin Van Der Poel
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-1, 11-3, 11-4)
    Henning Holthausen
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #2: Justin Van Der Poel
    Flag (za)
    RSA
  • Sat 23rd Apr
    Winner Daniel Smith
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-9, 11-7, 9-11, 11-4)
    Justin Wesson
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #3: Daniel Smith
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Aubrey Lawrence
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-8, 1-11, 11-9)
    Luke Stevens
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #4: Aubrey Lawrence
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Munro Montanus
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (9-11, 11-6, 11-8, 11-7)
    Owen De Jager
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #5: Munro Montanus
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Thean Toerien
    Flag (za)
    RSA
    3-2  (8-11, 9-11, 11-5, 11-5, 11-5)
    Thomas Jordaan
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #6: Thean Toerien
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Jo Jo Shean
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-2, 7-11, 11-4, 11-2)
    Antonio Bruni
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #7: Jo Jo Shean
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Winner Wesley Daniels
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-6, 11-6, 11-6)
    Roy Michael
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #8: Wesley Daniels
    Flag (za)
    RSA
Round 1
Round 2
Quarter final
Semi final
Final

Round 1

Round 2

Quarter final

Semi final

Final

Round 1
Final round

Round 1

  • Sun 24th Apr
    Miranda Lang
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-3, 11-9, 11-4)
    Maryna Meyer
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Bongi Seroto
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-7, 8-11, 11-8, 12-10)
    Raquel le Roux
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Andreae Echeverria
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-8, 11-1, 11-2)
    Catherine Geard
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Nicky Butters
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (4-11, 6-11, 6-11)
    Gill van Vlaanderen
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Sharon Bender
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-3, 11-3, 11-3)
    Boipelo Montwedi
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Catherine Atkinson
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (7-11, 11-4, 11-9, 11-9)
    Ria Kennerley
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Lisa Truter
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (3-11, 6-11, 1-11)
    Katie Mayhew
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 24th Apr
    Ashleigh Scheepers
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (3-11, 3-11, 7-11)
    Juanette Le Roux
    Flag (za)
    RSA

Final round

  • Mon 25th Apr
    Winner Miranda Lang
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-2, 11-3, 11-5)
    Bongi Seroto
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #1: Miranda Lang
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 25th Apr
    Andreae Echeverria
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (7-11, 7-11, 9-11)
    Winner Gill van Vlaanderen
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #2: Gill van Vlaanderen
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 25th Apr
    Sharon Bender
    Flag (za)
    RSA
    Walkover
    Winner Catherine Atkinson
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #3: Catherine Atkinson
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 25th Apr
    Katie Mayhew
    Flag (za)
    RSA
    0-3  (4-11, 2-11, 5-11)
    Winner Juanette Le Roux
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #4: Juanette Le Roux
    Flag (za)
    RSA
Round 1
Quarter final
Semi final
Final

Round 1

Quarter final

Semi final

Final

Final Fri, 29th April 2016

Semi final Thu, 28th April 2016

Quarter final Wed, 27th April 2016

Round 2 Tue, 26th April 2016

Round 1 Mon, 25th April 2016

Final Fri, 29th April 2016

Semi final Thu, 28th April 2016

Quarter final Wed, 27th April 2016

Round 1 Tue, 26th April 2016

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour