Skip to content

Assore Central Gauteng Open 2016

About
News
Qualifying (M)
Main Draw (M)
Results (M)
Qualifying (W)
Main Draw (W)
Results (W)
  • Main Draw
    18 - 22 Apr
  • Venue
    Johannesburg, South Africa
  • Prize
    $5,000 (m) / $5,000 (w)

Top Seeds

1
Flag (eg)
S. Essam (94)
2
Flag (at)
A. Rehman (106)
3
Flag (ar)
L. Romiglio (150)
4
Flag (ca)
M. Serediak (210)
5
Flag (england)
M. Broekman (158)
6
Flag (england)
B. Coates (238)
7
Flag (za)
J. Brits (132)
8
Flag (za)
C. Potgieter (245)
1
Flag (za)
C. Tucker (142)
2
Flag (za)
M. Louw (71)
3
Flag (za)
E. Landman (259)
4
Flag (za)
L. Landman (259)
5
Flag (eg)
R. Elaraby (21)
6
Flag (ng)
Y. Olatunji (104)
Round 1
Final round

Round 1

  • Mon 30th Nov
    Zuko Kubukeli
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Ray Dlamini
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Craig Van Der Wath
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Brad Lodge
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Cyal Eigenmann
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Jarryd Carter
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Mike Veliades
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Garren Kent
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Jason Byrne
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Mikael Clayton
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Callan Hall
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Grant Woodward
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Zandre Botha
    Flag (za)
    RSA
    Bye

Final round

  • Sun 17th Apr
    Winner Zuko Kubukeli
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-4, 11-6, 11-6)
    Ray Dlamini
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #1: Zuko Kubukeli
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    Winner Craig Van Der Wath
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-7, 11-9, 11-5)
    Brad Lodge
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #2: Craig Van Der Wath
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    3-0  (11-9, 11-7, 11-4)
    Cyal Eigenmann
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #3: Dylan Groenewald
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    Winner Jarryd Carter
    Flag (za)
    RSA
    3-1  (11-6, 11-9, 7-11, 11-2)
    Mike Veliades
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #4: Jarryd Carter
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    Winner Garren Kent
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-4, 11-9, 12-10)
    Jason Byrne
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #5: Garren Kent
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    3-2  (11-6, 11-2, 6-11, 4-11, 11-5)
    Mikael Clayton
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #6: Zweli Makgalemele
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    Winner Callan Hall
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-9, 11-6, 11-7)
    Grant Woodward
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #7: Callan Hall
    Flag (za)
    RSA
  • Sun 17th Apr
    3-0  (12-10, 11-9, 11-5)
    Zandre Botha
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #8: Makho Ntuli
    Flag (za)
    RSA
Round 1
Round 2
Quarter final
Semi final
Final

Round 1

Round 2

Quarter final

Semi final

Final

Round 1
Final round

Round 1

  • Mon 30th Nov
    Megan Page
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Nono Sekhoto
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Mariska Wiese
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Cathy Botma
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Robyn Boy
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Casey Preece
    Flag (za)
    RSA
    Bye
  • Mon 30th Nov
    Pam Lerm
    Flag (za)
    RSA
    Bye

Final round

  • Mon 18th Apr
    Winner Megan Page
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-2, 11-4, 11-7)
    Nono Sekhoto
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #1: Megan Page
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 18th Apr
    Winner Mariska Wiese
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (11-7, 11-9, 11-8)
    Cathy Botma
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #2: Mariska Wiese
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 18th Apr
    Walkover
    Winner Robyn Boy
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #3: Robyn Boy
    Flag (za)
    RSA
  • Mon 18th Apr
    Winner Casey Preece
    Flag (za)
    RSA
    3-0  (12-10, 13-11, 11-4)
    Pam Lerm
    Flag (za)
    RSA
    Qualifier #4: Casey Preece
    Flag (za)
    RSA
Round 1
Quarter final
Semi final
Final

Round 1

Quarter final

Semi final

Final

Final Fri, 22nd April 2016

Semi final Thu, 21st April 2016

Quarter final Wed, 20th April 2016

Round 2 Tue, 19th April 2016

Round 1 Mon, 18th April 2016

Final Fri, 22nd April 2016

Semi final Thu, 21st April 2016

Quarter final Wed, 20th April 2016

Round 1 Tue, 19th April 2016

Join SQUASHTV and get closer to the PSA World Tour